Yokluk, pahalılık, kuyruklar.. Sorunlara çare üretmek şart.. Yoksa seçim…

41
Reklam

Bu yılın başlarında piyasa değeri 3 trilyon doları aşmasıyla dünyanın en zengin şirketi olarak anılmaya hak kazanan Apple’ın yeni ürünlerini tanıtma günüydü dün. Haftalardır duyurusu yapılan tanıtım programına saatler öncesinden online katılanların sayısı 150 bin kişiye ulaşmıştı. Tanıtım toplantısı başladı, yenilikler tanıtıldı, meraklı Amerikalılar ürünlerin fiyatlarının geçen yıldan milim artış göstermediğini fark edip rahatladılar.

Tanıtımın yapıldığı gün, şirketin Türkiye şubesi, mağazalarında satılan ürünlerin fiyatlarına %20 zam yapıldığını açıkladı.

Zaten keselerimize göre pahalı olan Apple ürünleri geniş kitleler için daha fazla el yakar hale geldi.

Bir gece önce bir alışveriş merkezinde Apple mağazasına uğramış, bizler için dokunulmazlık kazanmış ürünlerin ABD’deki fiyatlarından pek farklı olmadığını keşfetmiş ve dün de bu tespitimi burada yazmıştım.

Apple böylece Türkiye’deki ‘yanlışını’ düzeltmiş oldu. Artık Türkler için daha pahalı oldu iPhone, iPad, iMac gibi ürünler…

Dün akşam Flash-TV’deki haftalık ‘Şura’ programımızda, zam haberi duyurulurken, program konukları şakayla karışık gelişmeyi “Ürünleri Türkiye’de ABD ile aynı fiyata” tespitini içeren yazımla irtibatladılar.

Ben de buradan duyurayım: Olan bitenin benimle hiçbir ilişkisi yok…

Her şey ülkemizin ekonomisiyle ilişkili…

Reklam

TL’nin değeri yabancı paralar karşısında düşmeye devam ettikçe teknolojik araç ve gereçlere bizlerin erişmemizin zor -hatta imkansız- hale gelmesi kaçınılmaz.

Yeni yetişen çocuklar ve gençler için bu büyük bir kayıp.

Çoğumuz haklı olarak her şeyden önce mutfaklarımızda gerekli gıda maddelerinin fiyatlarıyla ve bulunup bulunmadıklarıyla ilgiliyiz.

“Ekmek kaç lira oldu?” sorusu insanları yarı fiyatına ekmek alabildikleri Halk Ekmek büfeleri önünde kar-kış olmasına aldırmaksızın kuyruklar oluşturmaya sevk ediyor. 

Yozgat’ta galiba, “Burada et daha ucuz” haberi kulaklarına eriştiği için olacak, Et ve Süt Kurumu mağazası önünde derhal kuyruk oluşmuş…

Kasaplara uğrayanlar etlere uzaktan bakıp ayrılıyor, gözlerimle gördüğüm için bunu biliyorum.

Bir yanda ucuz ekmek kuyruğu, diğer yanda pahalı olmayan et kuyruğu, bunlara ek olarak marketlerde ayçiçek yağı rafları önünde itişip duran insanlar…

Ayçiçek yağının fiyatı saatten saate değiştiği için bir an önce alabilmek amacıyla kavga çıktığı da oluyor, markete uğrayıp bir süre sonra arandığında bulunmayacağı düşüncesiyle bir teneke veya şişe yağla yetinmeyenler de çıkıyor…

Reklam

Ağzı olan yüksek fiyatlar yüzünden marketleri, fırınları, manavları suçluyor; orada da durmayıp vatandaşları suçlayanlar da var.

Ne yapsın marketçiler, manavlar, fırıncılar?

Vatandaşlar ne yapsın?

Enflasyonun resmi açıklamayla yüzde 50’nin (%54.44) üstünde olduğu ülkemizde, enflasyon hesabında esas alınan mal ve ürünlerin fiyatları artıyor demektir. Yani hayat pahalı hale geliyor. Enflasyon da o demek zaten.  

Ocak ayı enflasyonu yüksek çıktı, Şubat daha da yüksekti, bu ayın enflasyonu ikisini de sollayacak…

Bunu bilmek için kahin olmak veya böyle olacağını söylemek için de hain olmak gerekmiyor.

Hayatı pahalı hale getiren sebepleri ortadan kaldırmakla görevli olanların -iktidar kadrolarının- gerçekleri görüp ona göre tedbirler almaları beklenir.

Başka ülkelerde de hayat dünden daha pahalı; ancak pek çok ülkede iktidarlar vatandaşlarının rahatlarını bozmayacak, onları alışkanlıklarını terk etmeye zorlamayacak tedbirler almakta yarışıyorlar.

Maaşlara zam yapılıyor, işsizler için yeni iş sahaları açılıyor. Oralarda enflasyonun bir sebebi de alınan bu yoldaki tedbirler…

Korona günlerinde ülkesinde yaşayan vergi mükellefi herkese -vatandaş olsun, olmasın- gelir kaynakları kurumuş veya gelirleri azalmış olabilir düşüncesiyle birkaç maaş takviyesi yapan ülkeler var.

Asgari ücrete yüzde 50 zam bizde de yapıldı.

Zam yapıldı, aynı gün elektrik ve doğalgaz faturalarıyla verilen zam geri alındı.

Şimdi de üç kuruş daha ucuz diye gıda ihtiyaçları için kuyruklara katılan vatandaşlara iyi gözle bakılmıyor.

“CHP yapıyor bunları” açıklaması siyasilerin ağzından düşmüyor.

En son seçimde bile iktidar cephesi her iki kişiden birinin oyunu alabilmişti; Cumhurbaşkanı seçiminde iktidarın adayı ‘yüzde 50+1’ şartını kolayca gerçekleştirerek ilk turda seçilmeyi başarmıştı. 

Muhalefet iki yılda iktidarı zorlayacak taban mı kazanmış oluyor?

Olan buysa, yani muhalefet seçmenin ilgisini daha fazla çeker hale geldiyse, bu gelişmeye uygun adımlar atılması, iktidar değişimini en kısa sürede gerçekleştirmeyi sağlayacak yol olarak seçim tarihini erkene almak gerekmez mi?

“Demokrasilerde çare tükenmez” vecizesini siyaset literatürüne kazandıran Süleyman Demirel günlerinden bu yana bugünküne benzer ortamlarda çare hep seçim olmuştur.

Hayat pahalılığı yüzünden bir nesli daha kaybetmeye bu ülkenin tahammül ve takati yok.

Ekmek, et, ayçiçek yağı kuyruklarında yaşlı insanlar çile çekiyor, erişilmez fiyatlara ulaşan teknolojik ürünlerden ise çoğu okuma çağındaki gençler yararlanamıyor. 

Gencini yaşlısını zorlayan hayat şartları kimin eseri, çareyi kim/ler bulacak?   

Siyaset sorunlara çözüm bulma mesleğidir, siyasetçiler çare üretmek yerine sorun üretmeye başlamışlarsa çareyi sistem bulup gösterir.

ΩΩΩΩ

Reklam

41 YORUMLAR

 1. Bu bir fırsat olabilir. Evet kötü bir durum maalesef zor günler geçireceğiz ancak çiftçimizin yüzü bu sene gülebilir.

 2. Hangi ülkenin C Başkanlari Bakanları ve onların yardımcıları’nın her biri özel uçaklar ve makam arabalarını taşiyan kargo uçaklar ile her hafta bir ülke olmak üzere dünyayi fellik, fellik, dolaşiyor? Bir uçak ne kadar yakit harcadığını siz gameplayın. Suçsuz günahsız ölümcül hastaları zindanlarda tek başına ölüme terk eden bir devlet yandaşları için özel hastahane uçaği gönderip getirtiriyor.
  Kimin parası ile? Tabii ki bizlerin.
  Bizim hakkımız hem burada hemde ahirette fitil fitil buranlırdan gelecektır. Öğle bizim paramizla devlete ait özel uçaklarla başka ülkelere hava atar gibi ziyarete giden DIN ALET BAŞKANİNIN dağıttığı çifte Cennet anahtarlaride yakıt olarak işlerine yariyacak. Ne diyelim yakitları bol olsun.

 3. Akaryakıt Fiyatlarında Kur Farkı.

  Almanya: Motorin Mart 2021‘de 1,31 Avro- Mart 2022‘de 2,20 Avro.

  Türkiye: Motorin Mart 2021’de 6,49 TL – Mart 2022’de 22 TL

  Türkiye’de son bir yılda kur farkında bir değiṣiklik olmasaydı, motorin fiyatı ṣimdi pandemi ve savaṣ nedeniyle en fazla iki katı artardı ve 13 TL civarında olurdu.

  • bu konuyu ayrıntılı anlatmalı,
   yaşadığımız buhranı küresel etkilerden sananlar var, garip ama gerçek.

  • bu ve benzeri yazıları okurken satır atlamayı dene istersen.
   bir satır atlasan % 50 civarında zamandan tasarruf edersin,
   fena mı?
   iki satır, üç satır atla…
   bi dolu tasarruf olur…
   iyi olur…

 4. ÖZGÜRLÜĞE EN BÜYÜK DARBE
  Artık özellikle akıllı telefon olmazsa olmazımız.
  “Çıkar telefonunu” diyen kişi de, hastane ve doktor randevularını çocuğuna yada torununa bu telefonlardan aldırtıyor
  Özellikle ABD menşeli ürün fiyatlarının çok yüksek olması ve ayrıca bu ülke markası olmakla birlikte birçok parçasını Avrasya ekseni dedikleri ülkede imal etmeleri ve bu ülkede imal edilenlerin müthiş fiyat avantajı nedeniyle, batı bloku ayağına değil, doğrudan “beyinlerine sıkıyor”
  En geç 10 yıl sonra hiçbir “sermaye ve teknoloji” problemi de kalmayınca, özgürlüğün temsilcisi batı bloku far yemiş tavşan gibi kalakalacak.
  Diktanın mümessileri, kedinin fareyle oynadıkları gibi oynayacaklar.

 5. ”’Danıştay 13. Dairesi, “pazarlık usulü yöntemiyle yapılan HALKALI -ISPARTAKULE DEMİRYOLU ihalesini ihalede gerekli açıklık ve rekabetin sağlanmadığı… kanunda aranan ivedilik şartını taşımadığı” gerekçesiyle söz konusu ihaleyi iptal etti.”’
  HUKUK DAHA ÖNCELERİ NERELERDEYDİN !!!!!
  ŞİMDİ Mİ AKLIN BAŞINA GELDİ !!!!
  BAKTIN İKTİDAR GİDİCİ ONDAN MI İPTAL ETTİN !!!

  • Ahmet sen ve senin gibiler hızlı tren ve marmaraya da karşıydılar ama yapıldı, kanalistanbul da yapılacak, sonra da danıştay bilmem ne hakimleriyle birlikte utanmadan kanal boyunda çay keyfi yaparsınız…

   • Yüce Allah, Kur’an’da yetimlerin korunup kollanmasına çok önem vermiş, mallarının israf edilmemesini ve haksız yere yenilmemesini, bunun büyük günah olduğunu bildirmiş, yetimlerin mallarını haksız yere yiyenlerin, ateş yemiş olacaklarını bildirerek yetim haklarına gereken özenin ve önemin gösterilmesini emretmiştir:
    SENCE BU HİLELİ İHALELERDE KAC YETİMİN HAKKİ YENMİSTİR????

  • Ahmet bey! ONLRDA Aynen sizin gibi yapiyorlar.
   Benim her yorumuma bir kulp takiyordunuz ve yalanliyordunuz. Oysaki ben her zaman Türkiyenin batırıldığını yaziyordum.
   Ne oldu? Benmi yanıldım? Yoksa bana musallat olup hakaret ednlermi yanıldı? Vatan sever parali troller ve troll olmayipte ülkeyi batıranlari inadina savunan sizlerin Moralınızi bozmak istemem fakat, sayın yazar Türkiyeyi ve halkını bekleyen felaketleri sadece TC Adeletinin pençesine düşmemek için geçmişte yaptığı gibi ucundan kulağında yazarak uyuyan halki uyandırmak istiyor. Siz bakmayın 8,000 ile 10,000 lira arası maaş alan troller’in laflarına!

   2010 yılında felaketin ilk düdüğü Marmara gemisi ile başladı.
   Israil hükümeti gelen yardımlar için liman hazırlayip dağitılması için yardımcı olacakları sözü vermesine rağmen 9 kişi kurban edilerek 2011 seçimlerine yatırım yapildğıni’de hatırlamakta fayda var.
   Türkiye halkını değil dün’ü,bugünler dahi mumla ariyacak faleketler bekliyor.

 6. Yaşadığımız ekonomik sıkıntılar küresel sıkıntıların etkisidir..Ne olurasa olsun Erdoğan ve AK Parti’den asla vazgeçmeyeceğiz…Ne muhalefete nede Erdoğan haricinde birine oy vererek bu birikimlerin heba olmasının vebaline girmeyeceğiz..Dolar 50 TL olsa..Ekmek 100 TL olsa dahi bizim yürüdüğümüz yola tükürecek halimiz olamaz..Fiyat artışı oyunlarına kapılmadan geleceğe adım atan Türkiye’yi bırakmayacağız..Bizler senin gibi değiliz..Gemiyi sıçanlar gibi terketmeyiz Bunu kafana sok..

  • Peki neyi kıyas edeceğiz? Bu durumda taş kafalı, hiç bir şey onları yollarından çevirmeyen Titanik kaptanları ile ülkesini stagflasyona mahkum edip madara eden kamyon şoförü Maduro başkanı mı? kıyaslayacağız.

 7. BİR İHTİMAL DAHA VAR O DA ÖLMEK Mİ DERSİN
  Evet, ölmekten başka çaremiz yok !
  Ekonomik kriz , bütün hiddeti ve şiddetiyle dört bir yanımızı sarmış durumda !
  İnsanlar , çaresiz , ümitsiz , yorgun, bitkin , şaşkın !
  Yani yer demir, gök bakır !
  Sorumlularda sorumluluk yok, akıl yok, mantık yok , sağduyu yok , önlem yok !
  Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete !
  Bu gidişle herhalde hepimiz ülkeyle beraber batacağız !
  Küllerimizden ne çıkar , onu Allah bilir !

  • Şu Türkiye’de yaşanan ekonomik krizlere bir bakar mısınız !
   1946-1958 krizi ,
   1974-1980 petrol krizi,
   1982 bankerler krizi ,
   1990 Körfez krizi,1994 Nisan krizi,
   2000 Bankalar krizi ,
   2008 krizi,
   2018-2022 döviz ve borç krizi ,
   Memleket krizle yatıp krizle kalkıyor !

 8. Gerҫekleri görüp tedbir alabilecek kadrolar görevlerinden uzaklaṣtırıldı.

  Faiz indirildi-Kur yükseldi- Enflasyon yükseldi-Fiyatlar yükseldi.
  Faiz indirildi-Kur yükseldi- Enflasyon yükseldi- Fiyatlar yükseldi.
  Faiz indirildi-Kur yükseldi- Enflasyon yükseldi- Fiyatlar yükseldi.

  Ülkeyi bu hale getiren tek adam yanlıṣını ısrarla tekrar ettiği halde biz ondan ҫözüm bekliyoruz.

  Garip bir durum!

 9. Sayın Koru ,
  iş hayatında bir çok eğitimli mühendis , ekonomist , işletmeci çalıştıran devasa firmalar dahi yanlışa düşebiliyorlar. Öngörülmesi çok düşük olası da olan faktörler sebebiyle. Merak buyurmayın seneye seçim olacak ve göreceğiz akl-ı selim neye karar verecek. Gençler de sizinle aynı düşünüyor. Hep beraber 70 li yılların istikrarsız dönemlerini yaşarız. Sorunun hidro karbon üretmediği için bunlara bağlı ülkemizin cari açık problemi olması ama bunu anlayan beri gelsin. Apple ı hiç sevmedim daha ucuz olan güney koreli rakibinin ürünleri ile yetindim. Saat da cazip gelmedi. Vestel muadilini çıkarmış bir arkadaş hediye etti , kullanmadan bir kenara bıraktım .
  İki arada bir derede olup taraf seçmememiz gerektiğini anlayamayan basiretsizler bu durumu taraf seçmişiz gibi konuşuyorlar. Hayatta her şeyin olması normaldir. ilk aşamada bu böyle oldu diye dövüneceğimize , bu oldu ama niye oldu , nasıl oldu , bundan kurtulma çareleri nelerdir diye kafa yormaya başlarsak sorunun çözümü için ilk adımı atmış oluruz. Ama kolaycılık tercihimiz olunca başkalarını suçlayarak sorumluluklarımızdan kurtulabileceğimizi sanıyoruz.

 10. yar bana bir eğlence
  çok pardon çare diyecektim.
  gökten neden kemik yağmıyorsa çare de yağmaz. 1 doları olan devletten zengin durumuna kim getirdiyse ülkeyi, bunların çare bulamayacağını da herkes biliyordur herhalde. bulsa ya da bulmak istese işlerin bu hale gelmesine izin vermezdi değil mi, çare çoktan bulunmuş olurdu… içeride ve dışarıda hiç bir itibarı kalmamış besledikleri dışında oyu da kalmamış iktidarın bu ülkeye sunacağı tek çare ve son çare “affını istemek” olabilir. üstelik bu aralar çok moda. bakanlarımız ardı ardına aflarını istiyorlar, bekleyen sıra kalabalık diyorlar. yerlerine gelen bakanlar dikkatinizi çekti mi? fetöyle mücadele son gaz devam ediyor değil mi?
  bir de medet ya tansu meselesi var.
  Allah kimseyi bu duruma düşürmesin diyorum, ne diyeyim.
  ülkede bunca sefalet kol geziyor, millet 50 tl benzin hesabı yapıyor, yağından, yumurtasından kısıyor iktidarın bırak çare bulmayı en basit bir tasarruf tedbiri almak gibi bile bir niyeti var mı?
  hiç duydunuz mu?
  milletin parasıyla sürdürdükleri ultra lükslerden en ufak bir tasarrufa gidildiği oldu mu??? sadece bir kısım uçak, araba ve ağırlama giderlerinden falan kurtulunsa pek çok konuda halkın halini rahatlatırlardı değil mi? hem kasada bir kaç milyon olurdu hem de nasss derler oy beklerlerdi. belki üç beş de gelirdi. yok abarttım biraz, oy meselesi zor, artık çok zor.
  en iyisi affını istemek.
  en doğrusu…

 11. Çözüm gayet basit;

  1- Doları 6 TL ye düşürsün
  2- Elektrik ve doğalgaz zamlarını enflasyon ile aynı olacak şekilde düşürsün
  3-Otoban,köprüler ve şehir hastanelerindeki garanti ödemeleri kaldırsın, TL ye dönülsün
  4-Sanayi girdileri hariç tüm ithlatlara daha yüksek vergi koysun
  5-Çiftçi için mazot- gübre fiyatları ya sübvanse edilsin ya da enflasyon oranına çekilsin..
  Enflasyon falan kalmaz…

 12. Enflasyonun tek sebebi para basmadır.

  Evet dünyada ham maddenin artışı ve korona enflasyonu artırdı.

  Avrupa ülkelerinde bu artış %7 oldu bizde ise resmi olmayan rakam %127 oldu.

  Arada fark çok fazla yani,

  Avrupada 100 olan bir mamül gelecek sene 107 olurken bizde 100 olan mamül 227 oldu.

  Para Arzı yani para üretimi artınca o para dandik para olur kimse o para ile alışveriş yapmak istemez.

  Venezuallada 1 kutu Süt almak için 2 deste para vermek gerekir.

  Bazı seneler limon, domates, patates, soğan üretimi fazla oluyor bir ürün fazla üretilirse dandik para eder üreticiler domatesimiz 50 kuruş etmiyor diye yola döküyorlar işte bunda gördüğümüz gibi para üretimi(basımı) artarsa dandik para olur.

  Türkiye üretmeyen bu zamana kadar AKP döneminde yabancılardan alınan borç para ile varlığını sürdürmüş bir ülke.

  Artık yabancılar para vermiyor siz sahtekar 5 para etmez insanlarsınız size borç para veriyoruz Anamıza, bacımıza küfrediyorsunuz artık size borç para yok diyorlar.

  Türkiye üreten bir toplum olmadığı için venezualla gibi sürekli para basarak fakirleşecek.

  Mart şubattan kötü olacak. Nisan, Marttan daha kötü olacak, Mayıs, Nisandan daha kötü olacak.

 13. sanki seçim olsa ve bu iktidar gitse alternatifler içerisinden yeni bir iktidar çıksa bu zamları engelleyebilecek.yok siyaset çözüm üretmiyormuş da yok bilmem ne.aynı ülkede yaşıyoruz ve biz de görüyoruz neyin ne olduğunu.dünya çapında pandemi idi,savaş idi vs. krizlerden ülkemizin etkilenmemesi mümkün mü?başka iktidar olsaydı vallahi bu kadarını da beceremezdi de şimdiye ülke olarak iflasını açıklardı.

 14. dün hatunlar günü vesilesi ile kadın muhtarlara konuşurken Türkiye’nin tahminen en iyi eğitim almış genç hekimlerinin NYT haber olacak şekilde, fevc fevc bizi kıskanan allemagne, briton diyarı gibi kıskanç ülkelere kaçmasından telmihen sn Başkanımız “doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlarmış, gidiyorlarsa gitsinler, buralar boş kalmaz!” diyerek danışmanlarının kendisine salık verdiği şekilde genç mezunlar, asistanlar ve yurtdışına gitmiş ancak dönmek isteyen doktorlar ile sistemi devam ettireceklerini söylediği konuşmanın üzerinden daha 24 saat geçmedi. Bir kaç yıl öncede dolar milyoneri binlerce insanın TR’dan başka ülkelere varidatlarını da alarak gittikleri zaman çıkan haberlere bakıp;”Son 3 yılda Türkiye’den giden 10 bin milyonerin yanı sıra 13 bin girişimci ve iş insanı olmak üzere 23 bin kişi Türkiye’den göç etti. Böylece Türkiye, Çin ve Hindistan’ın ardından dünyada en çok milyoner kaybeden 3’üncü ülke oldu.” bu gidenlerin arkasından teneke çalan troller ya sev, ya terk et naraları atmışlardı. Tabi memleket aynı kafa ile yönetildikçe sağlık gibi kritik bir alan yeni mezunlara, finans iş bilmez akrabalara, tarım amatör pilotlara bırakılınca laz temelin dediği gibi “hastayum, hastayum dedim inanmadinuz, ha şimdi no’lacak? yazdırmak da bizlere kaldı. Teemmel

 15. Ne biliyor ki yapsın. Sucukçunun muhasebecisinden ekonomi dehası çıkartmaya çalıştınız ama olmadı işte mal bu. Faiz neden enflasyon sonuç saçmalığı zaten bozuk olan ekonomiyi felç etti.2008 de petrol fiyatları 165 dolar olmuştu ama benzin 2.70 tl idi şimdi fiyatını yazana kadar zam geliyor. Kısacası iş bilmez ,liyakat yoksunu kadrolar ve onların başında çağımızın demogogu ,ülke uçuruma gidiyor. Valla işin doğrusu kaçan kurtuluyor. Eskiden Avrupa’ya işsizler, köylüler gidiyordu şimdi en iyi eğitimlilerimiz gidiyor. Doktorlarımız gidiyormuş gitsin ne de olsa deve sidiğinde şifa bulan prof.larımız var.

 16. DOLAR MI?

  Türkiye de ekonomist kalmamış olabilir, matematikten anlayan toplama çıkarma yapabilende mi yok. Karşılaştırma yaparken Almanyanın asgari ücretini bizim asgari ücretle karşılaştırıyorlar, bir de birim para diye bir saçmalık uydurdular, bütün ekonomik yorumlarını karşılaştırmalarını buna göre yapıyorlar. Alman asgari ücreti ne zaman bizim asgari ücrete eşit oldu tarihte. Okuma yazma bilenler ak partiden önceki 20 yılda dolar kaç kat artmış akparti dönemindeki 20 yılda kaç kat artmış ona baksın. Madem eski türkiye iyi idi şekeri yağı varille alıyordunuz, sebzeyi ucuz ve boldu M.kemalin yaptığı binlerce fabrikayı ak parti henüz satmamışken dişlerine kadar muayene edip yüzbinlerce Türkü niçin almanyalara, hollandalara, belçikalara gönderdiler. Bütün ekonomik veriler ortada iken, dünyanın geldiği nokta bilinirken ekonomik veri ve kriterleri sayın yazarın yaptığı gibi Cem Yılmazdan, recep ivedikten ve dövmeleri bol olan kişiden öğreniyoruz.

  • SN HD
   EYLÜL EKİM TÜFE NEKADAR FAİZ NEKADAR DOLAR NEKADAR
   ŞUBAT SONU NEKADAR BU DEĞERLERİ KARŞILAŞTIRALIM
   FAİZ 19 İDİ DOLAR 8 … İDİ ENFL 17-19 İDİ
   NE OLDU FAİZ 14 E İNDİ DOLAR 15 ENFLASYON 50 OLDU
   HAKİKATEN NE OLDU
   BİR BAKAN GİTTİ BAŞKA BAKAN GELDİ VE MERKZ BANK. BAŞKANLARI
   HESAP BİLEN İÇİN BU RAKAMLAR NEYİ ANLATIYOR : YANLIŞ İŞLERİ YANLIŞ TERCİHLERİ
   DOĞRU MU ? DOĞRU
   PEKİ NEDENNNNNNNNNN

  • BUGÜNE KAADAR TÜM SEÇİMLERİN DE BEN DE OY VERDİM AMA ARTIK GÖZLER KÖR OLMUŞ , DUYGULAR KALMAMIŞ , VİCDAN KARARMIŞ .
   ARTIK FABRİKA AYARLARI BİLE KURTARMAYACAK.
   BİR SOHBETTE DOSTUM ANLATIYOR YAKINI MİLLETVEKİLİ , NE DİNLİYOR NE DE ADAM YERİNE KOYUYOR BİZİ DİYOR :İŞTE SONUÇ ORTADA .
   HÜSRAN VE YIKIM

   • Sayın hd “M.kemalin yaptığı binlerce fabrika”dan kastınız sümerbank falansa onu akpartiden çok önceleri sattılar!
    Başka hangi fabrikalar varmış ki, aoç filan mı?
    Ya da 100yıl önce hurdaya çıkmış ankaradaki eski gazhaneyi mi diyorsunuz?

 17. Çocuklar yeni nesiller ekmek yağ kuyruğuyla büyürse ilk işi yurtdışına kaçmak olur yirmisine gelince.
  Yabancı dil bile bilerek öğretilmezdi diyorlar bir zamanlar!?. (Öğrendi de noldu, internet sosyal medya..)
  Yurt dışından bihaber yaşadık yıllarca.. ve birden açılıp saçılıverenler… 4 çocuğu kocayı bırakıp 20 yaşında biriyle kaçanlar… Kız arkadaşı(herhalde kölesi sandı) ayrılmasın diye varile koyup … Sokakta saçından sürükleyip..
  Laa havlee…
  Bir kilo yerine 2 domates, yarım kilo et al diyenemii kızarsın?
  Ben kuzu kesiyom daha ucuza geliyor diyenemi gülersin?
  Mercimeğin fırınla alakasını kurup?, aysonunda Enflasyon rakamına göre yağın fiyatının artırıldığı!!!!!
  Ekmek belediyede 2 liraya satılırken 3.5 liraya lastik gibi (içinde ne varsa!) Ekmek satıldığı!!…
  Maydanozun 400 km öteden taşınıp 1 yerine 5’e satıldığı!…
  Bir yerde, ülkemizimi terketmeyi düşünmeliyiz hemen?
  Çare üretmek için elbirliği ile,
  İster: “el ele vererek”..
  İster: “beşli altılı çeteler kurarak???”
  Beşgen masa etrafında bir kız bir oğlan oturarak! ????????????..
  Çare aramak varken……

  • TR içerde bu iç işleriyle! Meşgul edilirken!
   Dış dünyada bakın neler oluyor:
   Bakın neleri neleri kaçırıyoruz:
   -enerji yolları ukryn den geçerken…
   Çalılara yünler ya takılırsa!…
   Eeeee?
   -K.deniz derken siz, biz bi el atalım tek hedef Akdeniz!
   *Yada, az ücret ? çok işsizlik!?
   *Bol arazi boş tarla, pahalı gıda hatta yağ bulamama!!!
   Uğraş babam uğraş, ha ora ha bura.
   #Kendi denizlerimizde boğazda bir aksiyon alamama????

 18. İki gün önce Almanya’da şöyle bir haber vardı: 
  “Almanya’da Tohum İşleme Endüstrisi Derneği’nin, yakın dönemde un ve ayçiçeği yağında zam ve kıtlık yaşanabileceği konusunda uyarısının ardından birçok kişi marketlere akın etti…”

  Avrupa Amerikada heryerde hayat pahalılığı ve enflasyon üst seviyelere çıkmış mı siz bilirsiniz. Fehmi bey.

  Covid-19 ekonomileri çok sert vurdu. İki yıldır insanlar işlerini kaybetti. Psikolojiler bozuldu. Lojistikten enerjiye her şey pahalılaştı. Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı her yere hâkim.Aşı bulundu ve yasaklar gevşemeye başlamıştı ki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali başladı.Bu işgal girişimi dünyayı çok olumsuz etkiliyor ve daha da etkileyecek. Pandeminin etkileri geçmeden gelen bu işgal başta enerji olmak üzere gıda ve diğer sektörlerde ekstra pahalılığa sebep olacak.

  Fehmi Bey, ısrarla şunu görmüyor. Fırsattan nemalanmaya çalışıyor. Halk herşeye rağmen bu iktidara güveniyor.
  Fehmi Koru ve ekibi şuna çare bulsunlar muhalefete daha faydalı olur.
  Bunca sorunlara rağmen bu muhalefet niye umut değil
  Fehmi bey size 10 puan değerinde soru. Bakalım bulabilecekmisiniz.
  Fehmi bey e göre dünyanın heryerinde olan bu sorunların gidermek için dünya toptan seçime gitmeliymiş

  • “dostumuz! putin demek ki bizi dusunerek hareket etmemis. secimlerimizi bekleyip oyle ukrayna ya girebilirdi. dostluk! bunu gerektirir.! ”
   yapmayin fatih bey bir plani olmayanlar istedikleri kadar cabalasinlar akintiya yenilmek zorundalar.

  • Fatih bey durum vahim biz geçmişte yaptığımız hataların acısını şimdi çok kötü bir şekilde çekiyoruz. Ters te yakalandık dolar 8 tl kalsaydı faiz 19 da kalsaydı bugün benzin 12-13 lira mertebesinde olurdu düşünün son 4 -5 ayda yapılan manevralarla olay içinden çıkılmaz bir hal aldı. Güven kayboldu .ha diyeceksin ki muhalefet gelse ne olacak daha beter olacak onu da biliyorum .Acilen kendimize gelmemiz lazım maalesef iktidar olayın farkında değil sorunda burada başlıyor zaten .

 19. SORUNLAR YURDUMUZA, ÇÖZÜMLER YURTDIŞINA
  Dün doktorlara böyle söylendi.
  Uğur ŞAHİN ve Özlem TÜRECİ Almanya’nın 2021 yılı GSYH ‘nın %0,5’ni gerçekleştirdi.
  Sanırsın ki, bu hekimler kendi çocukları, bu hekimlerin eğitim masraflarını kendi cebinden karşıladı.
  Son sıradaki tıp fakültesine girebilmek için üniversite sınavlarında %1’e girmek gerekiyor.
  Hekimlerimize el üstünde tutulmak istiyorlarsa naçizane tavsiyem:
  Yurtdışına çıkıp Suriye’den yurdumuza giriş yapmaları yeterli.

 20. Bu ülkede yokluk yok her sıkıntıya çare arayan ve en az hasarla atlatmak için çabalayan bir lider var.fakat sizin gibiler bu memlekette o kadar çok ki.ama ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız.başardığınız gün bu memleketin bittiği gündür

 21. Bizde siyaset futbol maçı gibidir. Seyirci yani seçmen partisini ölümüne tutar ve üzerine toz kondurmaz. Hataları görmez sürekli hakeme ve karşı takıma yüklenir.
  Oynanan son maçta dakika 89 .AKP iyi götürdüğü maçı son dakikada yediği goller ile kaybetmek üzere ve uzatmaları oynuyor. Antrönör eleştirileri dikkate almıyor ve sürekli hata yapıyor. Elde iyi oyuncular varken onları kadro dışı bıraktı. Son kez atak yapması gerekirken mecali kalmamış gibi davranıyor.
  Bakalım maç nasıl bitecek.

 22. Ukrayna tarihinde çok katliam görmüş. Hitler milyon üzerinde yahudiyi öldürmüş Ukrayna’da. Stalin 3 milyon Ukraynalıyı katletmiş. Şimdi de Putin faşisti Ukrayna’nın tepesine bindi. Bu faşisti ortadan kaldırmak tüm özgür dünyanın görevi. Türkiye’de bu ve benzeri faşist diktatörleri savunanları tv’de görünce insanın midesi bulanıyor. Bu kadar insanlıktan uzak, ırkçı ve faşistler nasıl ve ne yüzle insan içine çıkıyorlar. Anlamak zor.

Yoruma kapalı.