Sri Lanka ve İngiltere’de gıda fiyatları artmış.. Kurban bayramı bana bizdeki durumu düşündürdü…

32
Tereyağı ve peynir güvenlik altında..
Reklam

Görüşlerini ilgiyle izlediğim ekonomi uzmanı bir YouTube yorumcusu, arefe günü sohbetini, ‘‘Umut ederim, izleyicilerim bayram günü kurban kesmek yerine fakir-fukaraya yardım etmeyi yeğlerler’’ anlamına gelen bir temenniyle bitirdi. Hayvanların boğazlanmasına karşı olduğu gerekçesiyle…

Olabilir. Zaten o sebeple pek çok genç insan hayvani gıdayı terk edip yalnızca sebzeyle yetiniyor. 

Fakir-fukaraya gelince, pek çoğunun evine doğru dürüst et kurban bayramı vesilesiyle giriyor…

Kurban kesenler eti kendilerine saklamıyor, büyük bir bölümünü etraflarındaki kurban kesemeyen ailelere ulaştırıyor. Kimi bütününü bağışlıyor…

Özellikle ekonomik sıkıntıların had safhaya vardığı günümüzde kurban geleneği pek çok aile için bir can simidi…

Bazıları ülkemizde açlık sınırı altında kalan kişi olmadığı iddiasında. En kolay yola başvurup konuyu yıllardır ciddiyetle takip eden kurumların yayınladıkları raporlara kuşku düşürüyorlar… 

Oysa durum açık: Enflasyon yalnız bizde değil bütün dünyada öncelikle gelişmemiş ülkeleri, sonra da gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin dar gelirli sınıflarını tehdit ediyor.

Sri Lanka’da başbakan görevini bıraktı, evinin önünde hala binlerce insan protestolarını sürdürüyor. Bizim medya da bu haberi veriyor, ancak halkın birdenbire neden hareketlendiğinin sebebini medyadan öğrenmek zor.

Reklam

Başbakan o ülkede özellikle gıda fiyatları artışını önleyemediği, halka açlık ve sefaletin en vahşisini yaşattığı için istifa etmek zorunda kaldı.

İnsanlar geçim sıkıntısına düşünce bazı alışkanlıklarını terk etmek zorunda kalıyorlar; fakir-fukara ise ne yapsın, onlar da çareyi boğazdan kesmede buluyor.

Henüz açlıktan ölen yok, ancak acil çareler bulunmazsa onun haberini de alırız.

Geçmişte TV kanalları ve gazeteler bazı illerde hamiyetli vatandaşların da desteğiyle iyi niyetli kişilerin kaynattıkları çorbaları özellikle geliri az insanların yaşadığı muhitlerde dağıttıkları haberini verirlerdi.

Çoktandır o tür haberler yok. Halbuki o tür yararlı çabalara şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Başbakan Boris Johnson’un istifasıyla gündem olan İngiltere’de yıllık enflasyon bizde bir aylık orana yakın. Orada en son yıllık oran %9.1 idi; bizde aynı oran TÜİK’e göre bile %78.68… Bu sebeple, İngiltere’de her il ve kasabada seyyar aşevleri faaliyette. Onlar buna ‘foodbank’ (gıda bankası) adını veriyorlar. Bazı sivil toplum kuruluşları da, zor durumda olduğunu tespit ettikleri evlere gıda paketleri götürüyorlar.

Norveç’te bile ‘foodbank’ faaliyeti yayılmaya başlamış.. ABD’de de var..       

Yakın zamanlara kadar bizim hanede mutfakla ilgili alışverişler neredeyse bütünüyle eşimin ilgi alanındaydı. Ben marketlere uğrandığında eşime refakat ederdim; o da ara sıra. Şimdilerde roller büyük çapta değişti. Her hafta kurulan pazara ben de onun yanında gidiyorum ve market alışverişini de internet üzerinden yine ben yapıyorum.

Reklam

Fiyatlardan da bu sebeple haberdarım.

Tereyağı eskisi kadar olmasa bile yine de kullanılıyor bizim evde. Son bir ay içerisinde 1 kg bilinen marka tereyağının fiyatı 80 TL’den başladı, 100 TL’ye, sonra 150 TL’ye çıktı ve bir an ürünün üzerinde 200 TL etiketi de görür gibi oldum. En son yine 150 TL’ydi.

Gazlı içecek kullanımına son verdim. Birkaç ay önce altı kutuluk paketi 15 TL’ye alırken, en son baktığımda fiyat 40 TL’nin üzerine çıkmıştı.

Canım sıkıldı ve o gün bugündür satın almıyorum.

Aç yok ya bizde, İngiltere’de ise var. Bir araştırmaya göre, bu yılın ilk ayında 4.7 milyon İngiliz gıdasız kaldığını söylemiş; aynı şikayeti yapan yetişkin kişi sayısı geçen ay 7.3 milyon kişiye çıkmış.

Fakirlik insanları daha önce göze almayacakları farklı davranışlara da itiyor. Lurpac marka geniş kitlelerin kullandığı terayağının fiyatı birdenbire 7.25 Sterline çıkınca, ne olmuşsa olmuş, marketler o tereyağlarını kilit altına alma yoluna gitmişler.

İngiliz Daily Mail gazetesi önceki gün bu yılın ocak ayı ile haziran ayı arasındaki pazar fiyatlarını karşılaştırmalı sunan bir araştırma yayımladı.

Birkaçını sunayım: Ocak ayında un 61 p imiş, bugün 69 p; domates 97 p imiş, şimdi 1.12 Sterlin; Çeddar peyniri 2.53 Sterlin imiş, bugün 2.64 Sterlin; 1 kg kıyma 6.42 Sterlin imiş, bugün 6.92 Sterlin; 1.9 kg tavuk 5.34 Sterlin imiş, bugün 5.91…

Ortalama artış altı ayda %12…

1 Sterlin bugün 20 TL 78 kuruş. Ocak ayı ile haziran ayı arasında fiyatlar değişmiş, ama artış bizdeki gibi mi olmuş, siz karar verin. 

Kurban bayramında et dağıtımını biraz daha fakir-fukara gözeterek yapmakta yarar var.

Ekonomi uzmanının ‘‘Kesmeyin’’ temennisine karşılık ben de ‘‘Keşke kurban kesenler uzak ve yakın çevrelerindeki fakir-fukarayı daha fazla sevindirse’’ diyorum.

Aşocakları ve gıda yardımı işini de bu vesileyle ciddiye alalım.

ΩΩΩΩ

Reklam

32 YORUMLAR

 1. DEĞERLİ YAZAR…
  MAAŞLARLA ORANLARI KARŞILAŞTIRDIĞINIZDA TABLOYU NASIL GÖRÜYORSUNUZ…
  DEMOKRAT GELENEKTEN BİR AİLENİN OĞLUYUM…
  KİMSEYE DÖRT DÖRTLÜKTÜR DEME LÜKSÜMÜZ ZATEN YOK VE OLAMAZ…
  ÖĞRETMENİM FAKAT MÜCBİR SEBEPLERDEN DOLAYI TİCARETLE UĞRAŞIYORUM…
  İHRACAT YAPTIĞIMIZ ÜLKELERDEKİ İNSANLARLA ORTAK PAYDAMIZ ÇOK(YANİ CİDDİ ANLAMDA PAHALILIK … BİLMİYORUM KATILIR MISINIZ..

 2. İmamoğlu, sele yine Bodrum dayken yakalanmış. İmamoğlu’nun İstanbul’da olmamasına Fox Tv bile dayanamadı sonunda.
  Ana Haber sunucusu Burak Birsen canlı yayında veryansın etmiş.Vermiş veriştirmiş İmama.
  Anlaşıldı.
  İmamı harcamışlar İbrahim demedi deme.
  Boyada kalmadı astarda kalmadı adamda.

 3. “Alan el, veren eli görmesin”

  FOODBANK’ın Almanya’daki üyesinin adı TAFEL.

  Bu organizasyonların beğendiğim önemli bir tarafları da yardım edenle yardım alanın bir birbirlerini görmemesi.

  Yoksullukla mücadele eden insanların hiç olmazsa bir parça da olsa gururları korunuyor.

  Insanlar pazar yerlerinde yiyecek toplamak zorunda kalmıyorlar.

  Belki benzer bir organizasyon Türkiye’de de var.

  Almanya’da, açlık sınırı hesaplanmıyor. Yoksulluk sınırını da Tüik’in karṣılığı olan bir istatistik kurumu hesaplıyor.

  https://ogy.de/yrvb

 4. Sayın yazar
  Bayram demeden tatil demeden çalışıyorsunuz. Hizmette sınır tanımıyorsunuz. Ne güzel.

 5. Kimse kusura bakmasın bizim fakirimizin çoğu onurludur. Öyle ulu orta ağlamaz, ağlayanlar hep tuzu kurular, onların bütün derdi Erdoğan’ı indirmek yoksa fakir fukara onların umurunda bile değil, öyle olsa Suriyelilere böyle faşistçe davranmazlar, yok hastanelerde öncelik tanıyorlar, yok maaşa bağlamışlar, çalışmadan asgari ücret alıyorlar gibi aşağılık yalanlar söylemezler. Biz müslümanız, iyilik bizim ruhumuzda var, uyduruktan gösterişten iyilik yapmak zaten iyilik değildir, iyilik insanı biraz acıtmazsa zaten iyilik sayılmaz, her İl ve İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları var, bu Vakıflar o belediyenin yıllık gelirinin yüzde 15 ini alırlar ve halka dağıtırlar, ayrıca yapılan projeler ve Okulların açılışı veya bayram günlerinde devlet tarafında yardım gönderilir, anlayacağınız, yok okul çocuğunun ayakkabısı yok, önlüğü yok gibi sözler aşağılık birer yalandır, ben 13 yıl bu Vakıfta çalıştım piyasada okul malzemeleri satan şirketlerle anlaşma yaparak ihtiyaç sahibi okul çocuklarının çorabı, ayakkabısında, yeleği ve ceketine kadar iç çamaşırı hariç tepeden tırnağa giydirirdik. buna rağmen yoksulluk edebiyatı yapanlar fitne çıkarmak isteyenlerdir, devlet fakirlere kira, yakacak, giyim, bazen küçük sermaye, beyaz eşya gibi her türlü yardımı yapıyor. Onun için sahneye fakir diye çıkardıkları insanların hepsi, ya CHP li ya İYi partili, yada sahtekar çıkıyor. Bu memleket Erdoğan gibi bir lider bulamaz, eğer değişirse o zaman bu millet hanyayı konyayı görecek, ama inşallah o zaman bu millete bu tuzağı hazırlayanlar zarar görür inşallah, Allahtan talebim budur.Fitne çıkarmak adam öldürmekten daha büyük günahtır. Allah böyle buyuruyor.

  • “Üstadım” dedim, “Bayrama ne keseyim?

   Önce; “Gıybeti kes, Kul hakkı yemeyi kes. Yalan söylemeyi kes. Haram yemeyi kes.

   Adam kayırmayı kes. İsrafı kes. Kötülükten irtibatını kes…

   “Bunları kesmezsen, Ne kesersen beyhude…

   “Üstadım” dedim: “Bayrama ne alayım?”

   “Birkaç piri fâniden gönül, birkaç çocuktan gülücük, birkaç fakirden de duâ al.”

   Bayramınız mübarek, haneniz şen olsun!

    • Dur yolcu!
     Abd afganistandan çekildi de ne oldu, orada zulüm kesildi mi?
     Senin gibilere kalsa zulüm 1453te başlamış zaten:)

  • bunlari dış güçler organize ediyor aç yok herkesin evinin önünde üç araba var reis giderse korkarım ekmek bulamayak

 6. Kur’an fani dünyanın Anayasasıdır. İnsanların aklını kullanmasını salık veren Tanrı, hukuk kuralları yönetmelik kral buyruklarıylada karşılaşacağımızı bilyordu muhakkak.
  Mü’min mütedeyyin inançlı insanlar tereddüt ettikleri konularda nereye bakacaklarını bilir ve uygular doğrusunu🤗.
  Yanlış eksik bilgilenen (yada hiç bilgiyle alakası olmayan) kesimdir kahrolan, onlarında umrunda değil zaten.
  – salgın yine, yeniden..
  – et fiyatları hep aynen😠..
  – aylık lar ücretler maaşlar daha gelmeden,
  Herşeye zam yapmış uyanıklar yüzde 15 daha da fazladan!!!!
  Çözüm: bir ay yemek içmek yok bize artık!
  Bir ay sonra başlıyacağız almaya inşallah.
  Kurban kesmek!?
  He he.. gurban😠😠😠.

  • TR’de son yıllarda halkın ne kadarının yoksul muhtaç ihtiyaç sahibi olduğu, gerçeğin ne olduğu birbirine karıştı sanki..
   Çünkü yönetenlerin yoksulluk ve ihtiyaç sahibi halkı aynı kefeye koyma isteği!!!
   dar gelirli kesimi de bu uçuruma çekmeye yetti de arttı bile.
   Bunu kim çözer? Muhalefeeetttt.
   De get lenggg 😠😠😠😠.
   (Bak bunu da yine yönetiyor hükümet! Kurbanlık pahalı gelir yok az, kredi sonsuz…
   Eee.. git paranı ye kardeşim tatil de, netçen koyun derisimi yiyecen?).

 7. evinde mutlu mesut rüyalar görüyorsunuz verdiğiniz örneklerle okura sözde bizde daha kötü demeye getiriyorsunuz bir günde ülkede iyi olandan bahsetseniz buda bizim gururumuz deseniz bayram günü bile iç karartınız.

  • İçiniz karariyorsa okumayın. Yazar size davatyemi gönderdi? Ak troller bayram dahı yapmiyor.
   Vazifeleri parazitlik yapmak.
   Sizce sn. Korudami havuz gibi 7/24 Yalan ve iftiralar ilemi meşgul olsun.
   Ülke batmış neyin iyisinden bahs etsin?

 8. Maalesef maksadı şekle boğmakta , bizim milletin eline kimse su dökemez ! Kim ne derse desin Kurban bunun en tipik örneklerinden birisidir !
  Kurban kesmek sadece Hanefilerde vaciptir, diğer mezheplerde sünnettir .Buna rağmen bizim halkımızda kurban kesmeye karşı çok büyük bir ilgi hatta bir zaafiyet vardır ; ne hikmetse herkes imkanlarını sonuna kadar zorlayarak kurban kesmeye çalışır .
  Kimsenin dini inancı bizi ilgilendirmez ama farz olan diğer vecibeleri yerine getirmeyen bir insanın , sadece Hanefilere göre vacip olan kurban konusunda , bu derecede hassasiyet göstermesini de anlamak mümkün değildir!
  Bir diğer garabet de kurban etinin , sünnete uygun bir şekilde , yani üçte bir oranında komşulara ve fakirlere de ( genel anlamda ) dağıtılmamasıdır ; insanlar kovalar dolusu etlerle bayram boyunca kasapların önünde kıyma çektirmek için uzun uzun kuyruklara giriyorlar !
  Ve en son da ; alınan bütün tedbirlere ve yapılan bütün düzenlemelere rağmen bu kurban kesme konusunda , özellikle büyük şehirlerde son derece çirkin , ilkel , sağlıksız ve adeta rezil görüntülerin önüne bir türlü geçilememesidir !
  Bu vesileyle bendeniz de herkesin bayramını kutlar selam, hürmet ve muhabbetlerimi sunarım .

 9. İKTİSATÇILAR NE DEMİŞTİ?
  “Lüks araç ve AVM yerine 200 milyar dolarlık tarımsal altyapı yatırımı yaparsanız, ülkemize yıllık en az 60 milyar dolarlık getirisi olur”demişti.
  Gerçek diplomalı ekonomistlerin görüşü bu.
  “Beterodoks” okonomi modelini savunan sahte diplomaların ki tabii ki farklı.
  Gıda krizinin olduğu bugünlerde olsa, getiri rakamını en az 100 milyar dolar olarak revize ederlerdi.
  Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)nin fiziki gerçekleşmesi inanamayacağınız bir oran:
  Maalesef hâlâ %17.
  Bu durum yanlışlıkla olabilir mi?
  Boris Johnson’a gelince;
  Kuralımız neydi?
  “–Dokunan/dokunulan gider.”
  Rahmetlik( siyasi) kervanına en son o eklendi.
  Trump’ ın yolunda emin adımlarla ilerleyen Biden efendi de, malum ve mukadder akıbet ile en kısa sürede yüzleşecektir.
  Biden efendiyi ben buradan açık mektupla uyarmıştım.
  “Bu istisnası olmayan kural” diye.
  “Değil ABD başkanı, Kainatın başkanı da olsan bu kuraldan kaçamazsın ” diye.

  • Sayın yk “Değil ABD başkanı, Kainat imamı da olsan bu kuraldan kaçamazsın ” ifadeniz gayretullaha filan dokunmasın?

   • Maalesef H.gayret! ABD başkanı Biden’ın Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret hakkında yazdığı makale sayın YK’yı doğruluyor. Getti BOP eş başkanlığı getti kainat imamlığı getti dünya liderliği. Müslüman ülkelerin liderliği “testereli prens”e kaldı. Vah vah vah!

  • Sayın yk, iktisatçılar sürekli bir şeyler diyorlar da, hiçbir iş yaptıklarını göremiyoruz nedense?
   Hangisi daha önce bir ülkeden imf yi dehleyebilmiş acaba?

   • Kabile Reisliği Hükümet Sistemi çöktüğünde orantısal olarak en ağır bedeli troller ödeyecek.
    Sistemsizlik sisteminde en büyük paya sahip olup, pastadan en az payı aldıkları için.
    Sedece alttan damlayanı yalamaya çalıştıkları için.
    Bir dahaki bayrama tanışmak temennisiyle.

  • İktisat çıkarın kaç tanesi AVM yapma der bilmem ama, ben şunu derdim doğrusu:
   -Kendi fabrikandan ülkenden istemediğin kadar tomofil imal et ihraç et fazlasını evlere çalışanlara yarı fiyatına sat!🤗.
   -AVM leri çok amaçlı yap, isteyen alışveriş merkezi, isteyen okul, isteyen kültür sitesi isteyen dersane merdane her neyse olarak kullanabilsin🤗.
   -İthalatı sınırla, köprüde yolda tünelde acele etme evlat!!! Senden sonrasına da biraz bırak😠😊. Onlarda yapacak birşey bulsun önünde😂.
   -Tarımda bölgesel yetecek kadar gerekli ürünleri tedarik zinciri oluşturt! Modern tarıma geç ülke genelinde!!!
   -Hal- market zincirini bir an önce kurala bağla!
   En önemlisi ve günceli:
   * Döviz garantili sözleşmeleri bir ayar çek düzenle!
   Oyları kap🤗😊🤗😊
   Ne gerek var iktisat okumaya işte böyle 🤗.

 10. Yakınlarda ülkemizde kira artışları ile ilgili bir düzenleme oldu. Buna göre konut kira artışları TBMM’den çıkan bir kanun ile yüzde 25 ile sınırlandı.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ düzenleme öncesinde, “Türkiye bir hukuk devleti, mülkiyet üzerinde herkesin düzenleme hakkı var. Kira artışları ile ilgili düzenlemenin karakteristik özellikleri var. Geçici bir düzenleme, kira artışını yüzde 25 ile sınırlıyor. Sadece meskenlerde geçerli. 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli ve devam eden sözleşmeler üzerinde uygulanacak.” demişti.

  Emlakçılar düzenleme sonrasında 3.000 TL civarında seyreden yeni kiraların 10.000 TL’lere kadar çıktığını belirtiyorlar. Ev sahipleri her ne kadar geçici diye ilan edilse de bunun böyle olmayabileceğini düşünerek artırılmış kiraları önceden almayı yeğliyorlar. Ve buna karşı da kanuni olarak yapılabilecek fazla bir şey yok.

  Kira artışı mesken dışındaki kiraları kapsamıyor. Çünkü mesken dışındaki kiraların sahipleri ev sahiplerine göre daha zengin bir kesimden oluşuyor. Onları üzmek istememişler. Vurun abalıya misali.

  Başlığa dönecek olursak madem “Türkiye bir hukuk devleti, mülkiyet üzerinde herkesin düzenleme hakkı var.” milletvekilleri neden kendi maaşlarındaki artışı ve devletin artış yapma durumunda olduğu vergi, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım hizmetleri, ilaç, vb. hizmet ve ürünlerin artışlarını da aynı dönem içinde yüzde 25 ile sınırlandırmadı? Bu yapılsa idi “iğne kendine çuvaldız başkasına batırıldığı” için yapılan düzenleme bir nebze kabul edilebilir olurdu.

  İşin bir başka boyutu da bu düzenlemenin faizciliği teşvik etmesi. Ev sahibi evini satıp faize koysa kira olarak alacağı paranın en az dört katını ve hatta daha fazlasını faizden alabiliyor.

  Halk arasında “yaptığı hayır, ürküttüğü kurbağaya değmedi” diye bir tabir var. Bu düzenleme aynen bu tabire, bir de “el kesesinden ağalık” sözüne uyuyor.

  İş madem kanun yapma ile oluyor, neden enflasyon da bir kanun ile yüzde 25 ile sınırlandırılmadı? İşler düzgün yapılıp enflasyon yüzde 25’in altında tutulabilse idi zaten böyle bir düzenlemeye ihtiyaç kalmayacaktı. Enflasyon düşürülürse herkes rahat eder. Böyle düzenlemelerle de uğraşılmak zorunda kalınmaz.

  Not: Bu mesajı yazan bir kiracı. Hem de ev sahibinin – kira artış dönemine daha aylar olmasına karşılık- yüzde 25 artışı kabul etmeyeceğini kendine bildirdiği bir kiracı

  • Yerden göğe kadar haklısın kardeş ! Her şeyden önce Allah sizlere yar ve yardımcı olsun , işiniz gerçekten çok zor .
   Her ay kira parasını verirken insanın adeta çiğeri sökülüyor ,hiç kolay değil !
   Ama Reyiz ne dedi : ‘Daha güçlü bir destek ve biraz daha sabır istiyorum , Şubat Mart gibi bu işi halledeceğiz ‘
   Her şeye rağmen bayramınız kutlar , sağlık ve huzur temenni ederim .

  • Hz. Nuh ve ümmeti uzun yaşayan bir ümmettir. Hz. Nuh 950 sene yaşamıştır. Bir gün ümmetine yaptığı nasihat esnasında, “Zaman gelecek insanların ömrü 60-70 sene olacak.” buyurmuş. Ümmetinden birileri sormuş, “Ey Allah’ın elçisi! Onlar da bu kısa ömür içinde ev tarla mal mülk peşinde koşacaklar mı?”

   Hem de nasıl koşuluyor değil mi?!

   Hem mal mülk için hem şan şöhret makam mevki için.

   Kimileri bu uğurda ne dost tanıyor ne akraba!

   Ne helal biliyor ne haram!

   İşte bu mübarek günlerde ne kadar Allah’a yakınlaşıyor ne kadar uzaklaşıyoruz düşünmeliyiz.

 11. Türkiye’nin son yirmi yılında Erdoğan ve AK Parti karşıtları tarafından yeni bir sektör oluşturuldu.

  Oturduğun yerden sallama kapasitesinin öz sermaye olarak kullanıldığı bu sektör “tepki göster, eleştir ama mümkünse memlekete faydalı tek bir iş yapma” mantığı üzerine kurulu.

  Konforlu bir alan ve müşterisi çok…

  Belki bugün kimse farkında olmayabilir ama Türkiye’deki siyasal muhalefetin önündeki en büyük engel de bu profesyonelleşme durumudur.

  Çünkü bu ülkede yönetmek, yapmak, onarmak, iyileştirmek, eser ve hizmet üretmek zordur.

  Zorun da ötesinde bütün bunları yapabilmek pek çok şeye “rağmen” gerçekleşir.

  “Profesyonel muhaliflik” dediğimiz şey varlığını yıkmak, devirmek, yok etmek, intikam almak üzerine inşa ettiği için “kurucu” yaklaşımlar ile ters tepkimeye girmek zorundadır.

  Siyasal muhalefetin bir yıldan az bir süre kalmasına rağmen içinden bir isim çıkartıp aday olarak ilan edememesinin altında da bu durum olabilir.

  Acaba muhalefetin “adayımızı yıpratırlar” korkusu iktidar ve destekçilerinden değil gördüğü her şeyi kötülemeye, devirmeye, parçalamaya odaklanmış profesyonel muhalefet anlayışından mı kaynaklanmaktadır?

 12. O ekonomi uzmanı Atilla Yeşilada. Burada yazdıklarınız benim de aklıma geldi. Aklın yolu bir. Seküler kesim ve gayri müslimler Kurban Bayramı üzerinden müslümanları gereksiz eleştiriyorlar.

  • Adnan hocam sayın yazar da zaten bahsettiği o çok bilmiş yutub ekonomistlerinin yalancısı;
   sor bakalım kaç tanesi kaç ülkeden imf yi kovup çıkarabilmişler bugüne kadar?

  • Doğruyu söylemek yetmez gözlerine gözlerine sökmak gerek!
   Fakir yok doğrudur: devlet herkese belli miktar aylık yardım vb veriyor. İsmi yaşlı maaşı falan..
   Peki yüzde 30-40 lara varan oranda bir devletin yönetenlerin sırtından…
   (Ne isim vereceğimi bilemedim)
   Bunların tek tek oranları maliyetleri açıklanmaz heryıl? (X yardımı xx kişiye aileye şu kadar).
   Ednan bey, bu muhalefet niçin bu kesimi deşifre etmez mesela?
   Yoksa.. yoksa, onlarda mı bu hazineyi keşfettiler!? Eyvah!

 13. Erdoğan önümüzdeki seçimide kazanırsa iyi olur, çünkü fazla geçmez ona oy verenler trolleri ile birlikte 1111 odali sarayı basarak Erxoğanı kendileri indirirler.
  seçim daha kazanmasi labizım.
  ********
  “Verdik yetkiyi gördük etkiyi: Ülke felaket çukuruna yuvarlandı
  Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimlerinden 5 gün önce, 19 Haziran’da yaptığı konuşmada, “Bu kur filan, bunların hiçbirisi bizim geleceğimizi belirleyen şeyler değil, geleceğimizi, biz belirleyeceğiz. 24’ünde siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle şunla bunla nasıl uğraşılır göreceksiniz” demişti.
  ALIM GÜCÜ AZALDI
  HER ŞEYE ZAM GELDİ
  TL’DE BÜYÜK ÇÖKÜŞ
  MİLLİ GELİR YERİNDE SAYDI
  İŞSİZLİK ÇOĞALDI
  BORÇ KATLANDI
  REZERVLER ERİDİ
  VATANDAŞIN DA YABANCININ DA GÜVENİ KALMADI.
  BANKALARA BORÇ ARTTI
  *********.
  Türkiye yakında 2 ay içinde TC vatandaşı olmuş Somalılar ile dolar .

Yoruma kapalı.